Haberler

Yaşam biçimi ve geleneklerin, yöresel doğa koşullarıyla birlikte oluşturduğu mimarisi ile ülke turizminin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Safranbolu’nun özel TOKİ projesinin yapımı Cihangir İnşaat tarafından gerçekleştirilmeye başladı.

Vadi şeklinde yapılaşmaya müsait güzel ilçe Safranbolu’da yamaca yerleşen evler birbirlerini kapamazlar. Evler, sokaklar ve bahçe duvarları birbirini tamamlar. Zemin kat ile bütünleşen bahçe duvarı adeta sokağın devamı şeklindedir. Üst katlardaki çıkmalar ve geniş saçaklar Safranbolu’nun o tarihi ve meşhur mimari dokusunu oluşturur. Cihangir İnşaat’ın yapımını gerçekleştirdiği projede yer alan 579 konut ile birer camii ve ticaret merkezi de, Safrabolu evlerinin dokusuna tam bir uygunluk içerisinde incelikle gerçekleştiriliyor.

Projesinin 2018 yılının ilk yarısında tamamlanarak, Safranbolu hayatına yepyeni bir soluk getirmesi planlanılmakta.

Ankara’nın Mamak ilçesinde başlatılan büyük dönüşüm projesinin ilk etabında 454 konutun inşaasını üstlenen Cihangir İnşaat, projedeki çalışmalarına hızla devam ediyor.

Yüzde 60’dan fazlasının tamamlandığı projenin 9 Ekim 2015 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilmişti. Mamak Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile hayat bulan “Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Dönüşüm Projesi” temel atma töreni, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün katılımıyla projenin önemini gözler önüne sermişti.

“Altıağaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamındaki 870 konutun 454 konutluk kısmını gerçekleştiren Cihangir İnşaat yönetimi, ileri gelen devlet adamlarının katıldığı temel atma töreninde hazır bulunmuştu.

Temel atma konuşma yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan proje ile ilgili şu bilgileri vermişti: Alanın büyüklüğü 574 bin metrekaredir. Bu alanda bulunan bin 350 gecekondunun bin 230’u anlaşma yoluyla yıkılmıştır. Bu bölgede üretilecek konut sayısı toplamda 5 bin 420’dir. Proje alanının yüzde 21’i konut, yüzde 57’si yeşil alan, yüzde 22’si de yollar ve sosyal donatılara ayrılmıştır. Dikkatinizi çekmek istiyorum; bölgenin yüzde 57’si yeşil alan olacaktır.

Dünyanın ilk “Engelsiz Meslek Lisesi“, Serçev ile MEB işbirliğiyle hizmete girdi. Bu önemli projeyle orta okul çağını dolduran veya orta okul diplomasına sahip serebral palsili çocukların mevcut sistem içinde öğrenimlerine devam ederek iş yaşamına katılımı amaçlanıyor. Yapımını Cihangir İnşaat’ın üstlendiği bu alamlı projenin fiziksel özellikleri de öğrencilere uygun olarak tamamlandı. Dünyada bir ilk olma özelliğine sahip okulda kaynaştırma bölümü, iş okulu bölümü, iş-uğraş bölümü ile yaşayarak öğrenme ve eğitim merkezi mevcut.

Ankara Çayyolu’nda yapılan okulun 2015 yılının şubat ayında gerçekleşen temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, AK Parti Elazığ Milletvekili Serpil Bulut, Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Serçev Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy ve daha önemlisi bu önemli projenin asıl mimarları olan çok sayıda engelli çocuk katılmıştı.

Dört blok halinde yükselen okulda 400’e yakın engelsiz ve 200 serebral palsili öğrenci birlikte eğitim imkanına kavuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Yerleşkesi’nde yapılan İTÜ Öğrenci İşleri Dekanlığı ve Otomosayon Merkezi Binası, Cihangir İnşaat tarafından, metro istasyonu binası üzerine betonarme ve çelik olarak inşaa edildi. Toplam 3200 metrekare inşaat alanine sahip olan proje kapsamında inşaatın yapımının yanında, sistem altyapıları ile tüm elektrik ve mekanik imalatları da Cİhangir İnşaat’ın deneyimli ekibi tarafından gerçekleştirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Tuzla Denizcilik Fakültesi’nde yapımını Cihangir İnşaat’ın gerçekleştirdiği eğitim bloklarının inşaat projesi tamamlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Mert Şener ve bir çok öğretim üyesi ile Cihangir İnşaat yönetiminin katıldığı projenin temel atma töreni de denizcilik için büyük önem taşıyan Kabotaj Bayramı’nda gerekleştirilmişti.

Cihangir İnşaat’ın gerçekleştirdiği, denizin yeşil ile birleştiği bölge Kavacık Otağtepe’de bulunan Cihangir Otağtepe Projesi’nin satışı hızla tamamlandı. Daire çeşitliliğini 2+1, 3+1 ve 5+1 konut tipleri ile sunulan proje de yerleşimlerle birlikte hayat başladı.

Cihangir İnşaat tarafından yapımı tamamlanan, akıllı bina konseptinde üst düzey otomasyon ve güvenlik donanımına sahip Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü yeni binası hizmete açıldı.

Aynı anda bölge müdürlüğüne bağlı bütün yol kenarı denetim denetim istasyonlarından gelen verilerin toplandığı entegre system sayesinde yol denetimleri tek merkezden elektronik ortamda denetleniyor olacak.

Yeni sistem e-devlet projesinin de bir parçası olarak kullanılabilmek üzere planlandı.

İnşaası Cihangir İnşaat tarafından gerçekleştirilen ve bölge müdürlüğüne bağlı tüm birimlerin hizmet vereceği yeni binada bakan ve müsteşar odalarına da yer verildi.

Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’da beraberindeki heyet ile projeyi inşaası sırasında gezmiş ve Cihangir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer YÜCEL den bilgi almıştı.